Xylotrupes pubescens
Indonésie
Autor: David Chrenšč
Středně velký druh nosorožíka z Indonésie. Jeho jméno vyplývá z výrazného ochlupení, které je typické jak pro larvy, tak pro imaga. Základní barva je černá, díky chlupům působí brouk hnědavě. Samec má dva výrazné rohy, jeden větší štítový, druhý o něco menší hlavový. Oba jsou na konci rozdvojené. Samička je bezrohá a ochlupení není tak výrazné. Typické jsou pro ně výrazné syčivé zvuky, které vydávají při vyrušení. Velikost se pohybuje od 40 do 70 mm. Samice naklade za život okolo 50-80, někdy však až 120 vajec.
Dospělce chováme v nádrži o minimálním objemu 15 L pro pár v pokojové teplotě. Pravidelně rosíme, brouci často pijí z kapek rosy. Jako většina nosorožíků i tito mají večerní až noční aktivitu, takže přisvěcování je nežádoucí. Jako substrát volíme buď mix rašeliny či hrabanky s velmi jemným trouchem v poměru 1 : 1, nebo pouze rašelinu - v tomto případě je však nutné poměrně často kontrolovat box a vybírat larvy, které by jinak brzy pomřely hlady. Do substrátu můžeme zahrabat i kusový trouch, který vylíhlé larvy s oblibou okusují. Povrch insektária je vhodné vybavit kusy kůry a větví, po kterých brouci lezou a které zpomalují vysychání substrátu. Vajíčka jsou velmi křehká, není radno s nimi nijak manipulovat a pokud je to možné, nezasahujeme do substrátu vůbec, dokud samice nezemře. Přibližně měsíc poté můžeme box zkontrolovat, protože všechna vajíčka již budou vylíhnutá.
Larva se vyvíjí přibližně 8-10 měsíců. Lze je chovat pohromadě po celou dobu vývoje, kanibalismus se u nich neprojevuje. Krmíme je trouchem listnatých stromů, přikrmujeme listy zelí či salátu nebo granulovaným hnojem. Vhodný objem boxu na larvu L3 je 1-2 litry. V L3 je pohlaví rozeznatelné podle hlavy - samec ji má kulatější, samice má "čelo" zúžené (viz galerie níže).
Larva se kuklí v tzv. nepravém kokonu - v podstatě jen komůrka v substrátu. Pokud tuto komůrku narušíme, lze jim vytvořit umělý kokon např. z papírového květináče, kartonové ruličky od toaletního papíru nebo z aranžovací hmoty. Je však důležité udržovat stálou vlhkost i teplotu. Může se stát, že se larva vysvlékne v kuklu přímo na povrchu substrátu; v tomto případě je umělý kokon nutný, opak vyústí v deformaci brouka. Ve stádiu kukly stráví brouk přibližně 5-6 týdnů.