Xylotrupes gideon
Indonésie, Sundské ostrovy, Moluky
Autor: Oto Petřík
Středně velký až větší druh nosorožíka, který je k nalezení od Indie přes jihovýchodní Asii až k Nové Guinee (poddruh X. g. australicus dokonce až na kontinentální Austrálii). Základní barva samce je tmavě hnědá a lesklá, může mít světlejší červený nádech na krovkách a rozích. Samice bývá tmavší s matnou, jemně tečkovanou strukturou exoskeletu. Samec má dva veliké rohy, jeden štítový, na konci mělce rozdvojený, druhý hlavový, stejně rozdvojený, ale špičky jsou nápadně ohnuté nahoru a přibližně v půli rohu je nahoru patrný hrbolek. Pokud je samec malého vzrůstu, rohy jsou výrazně kratší a horní vidlice je málo patrná. Samice je bezrohá, její kukla má však i přesto patrný malý hlavový růžek, který u dospělce mizí. Je poměrně plodná a snáška může činit až 150 vajec.
Dospělce chováme v nádrži o objemu alespoň 20 L v pokojové teplotě. Pravidelným rosením udržujeme vyšší vlhkost vzduchu i substrátu. Přisvěcování není vhodné, protože brouci mají především noční aktivitu. Pro kladení postačí čistá rašelina jen s malou příměsí trouchu. Důrazně doporučuji ponechat box po kladení co nejdéle v klidu, tím se rozumí alespoň měsíc po smrti samice. Vajíčka jsou velice křehká a přehrabáváním boxu bychom jich mohli většinu zničit, totéž bohužel platí i pro malé larvy.
Larvy krmíme rašelinou nebo hrabankou s trouchem v poměru 2 : 1, ze zkušenosti stačí buk či topol, nejlepší je však dub. Velmi osvědčený je příkrm koňským nebo kravským hnojem. Nejsou kanibalistické a lze je bez problému chovat pohromadě po celou dobu vývoje (cca 10 měsíců) v počtu např. 10 ks na 10 L box. Menší objem nedoporučuji kvůli náročnosti larvy na prostor při tvorbě poměrně velké komůrky pro kuklení (hlavně pro samce, kteří potřebují mnoho místa navíc pro rohy).
Při náhodné kontrole velkých larev se nám může stát, že jí tuto komůrku zboříme. V tom případě můžeme kukle nebo i larvě ve stadiu prepupy vytvořit kokon náhradní, nejlépe např. ze dvou jednorázových kartonových květináčů, které zaklesneme do sebe s kuklou a zahrabeme zpátky do substrátu. Ve stadiu kukly stráví přibližně měsíc a půl, aktivuje se cca po třech týdnech od vylíhnutí z kukly. Imago žije asi 4-6 měsíců.