Substrát

Autor: Oto Petřík

Substrát pro dospělé brouky i pro larvy, respektive jeho složení, je kritickým faktorem pro chov brouků a závisí na něm kvalita chovu, velikost i životaschopnost brouků nebo i procento vylíhlých larev z vajíček. V obecném broukařském vesmíru rozeznáváme tři typy substrátu podle skupin brouků, které jsou nejvíce chované a pro které jsou určeny: zlatohlávky, nosorožíky a roháče.


Substrát pro zlatohlávky

Pro zlatohlávky, respektive jejich larvy, je vhodný substrát složený hlavně z listové hrabanky. Nejpoužívanější a údajně i nejúživnější je hrabanka dubová a buková, používá se ale i habr, bříza, lípa, topol či různé směsi jmenovaných. Ta by měla být v ideálním případě částečně zetlelá - v přírodě tvoří podpovrchovou vrstvu pod čerstvým spadaným listím. Nejkvalitnější hrabanka je navíc prorostlá podhoubím. Příliš zetlelá hrabanka je již vyčerpaná působením edafonu a není natolik výživná. Poznáme ji jednoduše tak, že v ní již převládá zemina, resp. exkrementy půdních organismů. Před nabíráním hrabanky - nejlépe do pytlů - tedy odstraníme horní vrstvu a seškrabáváme vhodně zetlelou střední vrstvu - v závislosti na stáří lesa, kde ji sbíráme, se jedná většinou o vrstvu o síle 5-15 cm. Čím starší les, tím mocnější vrstva, vyplatí se tedy vyhledávat co možná nejvzrostlejší lesy pro sběr. Po skončení práce odhalený lesní humus zakryjeme zpátky dříve odstraněnou opadankou, aby mohl proces tlení pokračovat. Tímto způsobem lze ze stejných míst pravidelně odebírat hrabanku.

Sesbíraný substrát je vhodné před další úpravou mírně usušit. Činíme tak kvůli odlehčení a vypuzení nežádoucích organismů v hrabance, které by mohly škodit broukům či larvám - stonožky, mravenci, draví brouci a jiné (někteří chovatelé substrát kvůli tomu vypékají ve sporáku, tím však dojde k usmrcení všech organismů, včetně těch, které broukům a zejména larvám prospívají nebo jim slouží jako doplněk stravy - mikroorganismy, houby apod.). Hrabanka suchem zkřehne a můžeme ji tak snáze rozmixovat. To je vhodné zejména pro malé druhy a substrát určený pro kladení vajíček, který je vždy lepší jemnější. Vhodný je k tomu například mixér na obilí nebo výkonný drtič větví. V menším množství lze také využít vrtačky s mixovacím nástavcem a hrabanku rozmělnit ručně v zakryté nádobě. Pokud potřebujeme substrát pro velké larvy a máme dobře rozpadavou hrabanku bez velkých hrudek a větví, mixovat není třeba.

Do hotového substrátu pro larvy můžeme podle vlastního uvážení přihazovat doplňky na příkrm, přičemž nejdostupnější jsou kočičí granule s vysokým obsahem masa či na kostičky krájená zelenina či čerstvé listy salátu - fantazii se meze nekladou. Je ale třeba dát si pozor na přemnožení roztočů, kterým tyto doplňky, ať už granulované krmivo pro kočky, psy či třeba jezírkové ryby velmi chutnají. Přikrmujeme tedy jen v takovém množství, aby ho larvy stihly požírat (tj. například jedna kostička mrkve na tři malé larvy nebo na jednu velkou). Pro zkušenější chovatele jsou tu pak doplňky dražší, například kukly bource morušového nebo larvy menších brouků nebo jiného hmyzu (využívá se u větších druhů, které příležitostně požírají ostatní larvy, např. Mecynorhina nebo některé druhy rodu Eudicella). Je také dobré pozorovat, který příkrm larvám nejvíce chutná (reps. nejvíce ubývá), a podle toho jim příkrm přizpůsobit a nekrmit nesmyslně univerzální směsí všechny druhy.

Příkrm je ovšem věcí hlavně zlatohlávků a některých nosorožíků. Zejména larvy některých obrovských druhů nosorožíků a roháčů jsou totiž tak málo pohyblivé, že příkrm je v jejich případě pouze rizikem, jak si donést do boxu roztoče.

Substrát pro nosorožíky

Nosorožíci mají vesměs podobné nároky jako zlatohlávci, potřebují ale mnohem větší podíl trouchnivého dřeva, který tvoří hlavní složku jejich potravy. Substrát pro ně by proto mělo tvořit přibližně 50% hmoty, zbytek tvoří buď listová hrabanka, nebo rašelina. Některé druhy s oblibou přijímají jako příkrm i hnůj přežvýkavců nebo listovou zeleninu.


Substrát pro roháče

Roháči jsou asi nejméně probádaná ze tří skupin. Jedná se o tzv. druhotné škůdce, což znamená, že požírají již mrtvé dřevo. K dispozici by tedy měli mít pouze trouch, a to nejlépe dubový. Trouchem ve smyslu substrátu pro brouky se rozumí mrtvé dřevo listnatých stromů, které je prorostlé podhoubím dřevokazné houby. V ideálním případě by se mělo jednat o masivní dřevo dubu nebo buku, jako alternativa poslouží i topol či bříza. Pokud nemáme možnost sehnat masivní dřevo tohoto typu, dobře poslouží i menší větve. Pro larvy je možné ponechat trouch kusový, pro kladení je ovšem nutné alespoň část substrátu namlít najemno - zde výborně poslouží již zmíněný drtič větví. Spousta chovatelů experimentuje s různými dřevokaznými houbami, které tímto dřevem prorůstají a pro larvy představuje klíčovou složku potravy. Čím kvalitnější je houbovitá potrava, tím větší bývá výsledný brouk.



Do insektária s dospělci můžeme dávat stejný substrát, jaký konzumují larvy. Z důvodu úspory substrátu je ale lepší spíše vybírat substrát, který je již částečně spotřebovaný larvami (jemný, s převahou trusu, ne však zcela zkonzumovaný), a použít ho jako půdu pro kladení samic. Ty v jemnějším substrátu prokazatelně lépe kladou a larvy jsou v jemném tmavém substrátu mnohem lépe vidět a jdou snáze vybírat. Někteří chovatelé používají za účelem co nejsnazšího hledání larev čistou kupovanou rašelinu či dokonce lignocel (kokosové vlákno) - v tom případě je ale potřeba poměrně často vybírat čerstvě vylíhlé larvy, jinak brzy hynou hlady, protože ani jedním se neživí. V klasickém substrátu, třebaže již "použitém" od jedné generace larev, si vždycky potravu najdou.

Kombinovanou strategií, která se osvědčuje zejména u zlatohlávků a nosorožíků, je zasypat dno nádrže čistou rašelinou a povrch zakrýt slabší vrstvou substrátu pro krmení larev. Samice kladou vejce přednostně do rašeliny, vylíhlé larvy se časem přesouvají do horní části nádrže, kde začínají požírat substrát.


Ultimátní možností pro chov brouků je flake soil. Protože se jedná o vcelku pracnou (nebo drahou, pokud kupujete) záležitost, vyplatí se tento speciálně připravovaný substrát spíše pro dražší druhy, u kterých jsou náklady na výživu alespoň vyváženy většími brouky. Flake soil standardně sestává z rašeliny (20L), trouchu (8L), otrub (2L), cukru (200g) a trochy kvasnic (20g). To vše zamíchané zalijeme vodou, promícháme a necháme v teple alespoň dva měsíce. Směs je třeba alespoň jednou týdně promíchat a nesmí vyschnout.

Je-li směs správně připravena, vznikne nám bioaktivní substrát, perfektní pro chov zejména brouků čeledi roháčovitých. Můžeme v něm chovat i jiné druhy, živící se zeminou, ale třeba pro rod Pachnoda se jedná vyloženě o plýtvání pracně vyrobeným substrátem.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky