Pachnoda marginata

západní a střední Afrika

Autor: Oto Petřík

Jeden z prvních afrických zlatohlávků v českých chovech vůbec a zřejmě první zlatohlávek pro velkou většinu chovatelů. Vděčí za to rychlému vývoji, především však velmi snadnému chovu. Vyskytuje se několik poddruhů, které se liší zbarvením, ale i rozšířením v chovu:

  • P. m. marginata - nepříliš častý, s hnědou kresbou se žlutým lemováním
  • P. m. peregrina - nejčastější v chovech, žlutá kresba obkružuje štít a na zadní části krovek jsou dvě hnědé skvrny různé velikosti
  • P. m. aurantia - v chovech vzácný, základní barva je oranžová, žlutě ohraničená

Velikost se pohybuje mezi 20 a 30 mm, samce rozeznáme od samice podle přítomnosti ventrální rýhy.

Brouky chováme ve skupinách v libovolném množství. Prosperují i v nepříliš kvalitní hrabance a jsou poměrně tolerantní i k vlhkosti. Kanibalismus je u larev sporadický, ale za předpokladu dostatku substrátu se prakticky nevyskytuje. Kuklí se volně v substrátu asi po 4-6 měsících vývoje, v kokonu tráví asi 4 týdny. Brouky krmíme sladkým ovocem a okurkou.

Pzn.: Pokud se vám dlouhodobě nedaří chov těchto brouků, možná by stálo za to zamyslet se, jestli je chovatelství pro vás vhodné.

P. marginata peregrina. Autor: Oto Petřík
P. marginata peregrina. Autor: Oto Petřík
P. marginata peregrina, vlevo samec, vpravo samice. Autor: Oto Petřík
P. marginata peregrina, vlevo samec, vpravo samice. Autor: Oto Petřík
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky