Pachnoda iskuulka
Somálsko
Autor: Oto Petřík
Zlatohlávek objevený českými vědci v Somálsku roku 2019. Štít je žlutý s černou skvrnou jdoucí od krovek, která má různý rozsah i tvar. Krovky jsou černé s červeným lemováním a párem červených a žlutých skvrn, které mohou být s lemem plynule spojeny. Zbarvení dospělého brouka se odvíjí od teploty, ve které se brouk vyvíjel, a červená barva tak může přecházet v oranžovou, či naopak téměř splývat v černou. Nohy i spodek těla jsou černé, zadeček je na bocích lemován řadou bílých skvrn. Brouk dosahuje velikosti 20-30 mm a pohlaví je poměrně obtížně rozlišitelné pouze podle ventrální rýhy, která může být jen sotva znatelná.
Brouky chováme ve skupině. Na prostor nejsou nároční, prospívá jim však vyšší teplota (lokálně až 35 °C) a intenzivní přisvěcování zejména v odpoledních hodinách. Značně to zvyšuje aktivitu brouků i kladení samic. Páření těchto brouků probíhá v substrátu, takže je vzácné pozorovat ho na povrchu. Dospělci žijí 3-5 měsíců a samice klade okolo 20-40 vajec. Substrát pro kladení by měl být středně vlhký nebo i mírně sušší. Dospělci přijímají banán a s oblibou salátovou okurku i mrkev, případně i beetle jelly.
Larvy je možné chovat pohromadě, vyvarujeme se však spojování skupin různě velkých larev, které se mohu požírat. Teplota substrátu by měla být od 20 do 30 °C, larvy jsou v tomto ohledu poměrně tolerantní, má to však vliv na délku vývoje a výsledné zbarvení dospělců. Vlhkost je vhodná střední, případně i mírně sušší. Příkrm není nutný, postačí občasný příkrm mrkví nebo listem zelí či salátu. Larvy velmi rychle rostou, jejich vývoj trvá jen 3-5 měsíců. Kokon si tvoří volně v substrátu a kukla v něm tráví 1-2 měsíce, dospělec pak ještě 2-3 týdny.