O chovu brouků obecně
Autor: Oto Petřík
Následující řádky jsou určené zejména těm čtenářům, kteří o chovu brouků slyší poprvé a chtějí střídmě uvést do tohoto koníčku. Pokud s chovem začínáte, toto může sloužit jako stručný základ informací, které potřebujete, a jako rozcestník na jednotlivé záležitosti ohledně chovu brouků.
Brouci jako chovanci jsou častou volbou pro chovatele s nižším rozpočtem, mimo samotné pořízení jejich chov totiž nenese prakticky žádné náklady (terárium je jednorázová investice a substrát pro ně si s trochou šikovnosti můžeme obstarávat sami, krmení po finanční stránce nestojí za řeč). Brouci jsou hypoalergenní, takže jsou vhodnou volbou i pro alergiky. Jsou také bezpeční, většinou velice nenároční na chov a je s nimi snadná manipulace, hodí se proto i k dětem.
Je ale také důležité uvědomit si úskalí chovu brouků. První a největší nevýhodou, která odradí asi nejvíce zájemců, je krátkověkost brouků a oproti tomu relativně dlouhý čas, který stráví ve stadiu larvy (protože, stejně jako třeba motýli, se brouci řadí mezi hmyz s proměnou dokonalou), která je po celý svůj život zahrabaná v zemině, takže mnoho parády nenadělá. Průměrná délka života dospělých zlatohlávků chovaných v zajetí jsou asi 3-4 měsíce. U nosorožíků je to 4-6 měsíců, jsou však méně aktivní a navíc převážně s noční aktivitou. Roháči mohou žít i rok, jejich aktivita je většinou spíše večerní až noční a prvních několik týdnů tráví zcela zahrabaní v zemi. U některých skupin (střevlíkovití, potemníkovití) žijí imaga i několik let, jsou však v chovu relativně málo zastoupení. Oproti tomu larvy brouků se vyvíjejí celé měsíce i roky. U zlatohlávků je to obvykle 5-8 měsíců (ale i 18), u nosorožíků zpravidla kolem 1,5-2 let (ale i 5 let). U roháčů potom 8-24 měsíců. Můžeme tedy vidět značný nepoměr času, kdy brouky vidíme, a kdy jen čekáme, až se larva uráčí dokončit vývoj. Skvělým příkladem je třeba Mecynorhina torquata ugandensis, jehož larva žije 12-20 měsíců, aby strávila 2 měsíce jako kukla, a dospělec potom žije nějaké 4 měsíce a umírá. Jak si s tímto problémem poradit? Jednoduchým řešením je pořídit více stadií brouků (jednoho druhu nebo i více druhů), abychom v každou chvíli měli živá imaga, a měli se tak čím kochat v insektáriu.
Druhou nevýhodou brouků je prostor a potrava pro larvy. Pokud máme jen jeden druh, jehož larvy se vzájemně nepožírají, můžeme larvy jednoduše ponechat v hrabance insektária a vůbec se o ně mimo občasnou výměnu substrátu nestarat. V opačném případě je dobré je umisťovat do separátních boxů, nejlépe plastových (vhodné jsou třeba transparentní boxy BraPlast, boxy z Tesca nebo Jysku), naplněných příslušným substrátem. Nesmíme zapomenout na dostatečné větrání boxu, aby se nezapařil. Důležitá je také správná vlhkost. Potravou pro brouky je substrát (více v záložce substrát), který má tu nevýhodu, že se nedá koupit v obchodě - alespoň u nás ne. Nebývá problém koupit hrabanku od chovatelů, kteří si sami substrát vyrábějí ve velkém - cena bývá kolem 10-12 Kč za litr. Trouch bývá dražší, kolem 12-15 Kč podle kvality. Oba dva substráty si můžeme obstarat i sami v lese, je to však poměrně pracný proces a pro většinu lidí bez pracovního prostoru nebo dopravního prostředku bude zřejmě mnohem pohodlnější substrát kupovat. To platí zpravidla do té doby, než díky zvětšujícímu se množství chovaných brouků začne mít kupování substrátu citelný vliv na vás rozpočet. Speciální možností je Flake Soil, což je speciální výživný substrát pro brouky, který se vyrábí ve speciálních přístrojích (nebo svépomocí, avšak poměrně složitě ze směsi rašeliny, trouchu, otrub, kvasnic, cukru a vody). Je nejlepší dostupnou možností pro všechny běžně chované druhy, jeho cena je však vyšší, kolem 25-50 Kč za litr. Také nevydrží příliš dlouho, protože se jedná o bioaktivní substrát, který časem degraduje.
Jsme-li smířeni s okolnostmi nevyhnutelně spjatými s chovem těchto bezobratlých živočichů, nebrání nám už nic v jejich pořízení. Před koupí je nutné zařídit insektárium a náležitě ho vybavit dekoracemi. Vyžaduje-li to daný druh, zajistíme i přísun dostatečného světla (osvětlení). Většině druhů postačí pokojová teplota, je však vhodná obvykle vyšší vlhkost, kterou zajistíme pravidelným rosením vnitřku insektária.
Obecný chov jednotlivých stadií brouka je podrobně popsán v kapitole Vývoj brouka - konkrétně v záložkách Vajíčko, Larva, Kukla a Dospělec.