Megasoma mars
Brazílie, Guyana, Kolumbie, Peru
Autor: Josef Chudoba
Megasoma mars je velmi velký jihoamerický nosorožík původem z Brazílie, Guyany, Kolumbie a Peru. U samců tvoří značnou část délky těla mohutný roh který je na konci rozdvojen podobně jako je tomu o druhů Megasoma elephas nebo acteon. Samci jsou lesklí, i samice mají lesklé krovky, ale jejich hruď je vroubkovaná. Brouci jsou aktivní především v noci, ale v boxu bez světla jsou samci aktivní víceméně celý den. Samec může měřit až 140 mm. Samice jsou výrazně menší než samci a dosahují délky jen okolo 70mm.
Box pro chov tohoto druhu by měl být vybaven substrátem, který se skládá k rašeliny a mletého trouchu nebo menších kousků trouchu v poměru 70:30. Možné je také do boxu umístit kusy trouchu ve kterých se malé larvy můžou vrtat. Box by měl mít minimální rozměry 40x30x30cm s minimálně 20cm substrátu. Vlhkost v boxu udržujeme střední až vyšší.
Imaga krmíme banánem nebo beetle jelly. Délka života je 2-8 měsíců. Za tuto dobu dokážou samice snést 20-80 vajec, ze kterých se líhnou po zhruba 30 dnech larvy.
Larvy nejsou kanibalistické a nijak je nepřikrmujeme. Substrát se skládá pouze z rašeliny a kvalitního trouchu v poměru 50:50. Trouch je ideální buk nebo dub, ale možno použít i jiný, jen musíme počítat s tím že výsledná imaga budou menší. Larvy je vhodné chovat pohromadě v objemu 3l na larvy ve všech stádiích vývoje. Vývoj od vajíčka po imago trvá 2-4 roky. Před kuklením můžou larvy dosáhnout 180-200g.
V kokonu je Megasoma mars 1-2 měsíce ve stádiu prepupy a zhruba stejnou i ve stádiu pupy. Kukly jsou velmi citlivé na vlhkost a teplotu, která vlhkost značně ovlivňuje. Pokud vlhkost kolísá, dochází často k deformaci krovek. Změny jsou o to radikálnější, když pupy vytáhneme, proto je ideální nechat je v substrátu na místě kde bude zhruba 21°C aby box nevysychal a ani se nerosil.
Po vylíhnutí jsou brouci ještě zhruba 2 měsíce neaktivní. Chov je obtížný časově, ale náročnost není velká. Jen je zde náchylnost na poškození krovek.