Mecynorhina harrisii

střední Afrika

Autor: Oto Petřík

Tento druh byl k rodu přiřazen poměrně nedávno a za negativního ohlasu mnoha chovatelů; na první pohled se totiž tento brouk ostatním druhům vůbec nepodobá. Proto je většinou nabízen pod starým jménem Megalorhina harrisii. Pochází z rovníkové Afriky a je pro něho typický mohutný červenobílý roh tvaru písmene "Y". Hlava je bílá, štít tmavě hnědý, krovky se světlými skvrnami a lemováním podél okrajů na tmavě hnědém podkladu. Poddruh M. harrisii peregrina má krovky jednotně bledě žlutohnědé a jsou pouze naznačena tmavá místa u konce zadečku. Samice je bezrohá, má krátké přední nohy a bývá oproti samci, který dosahuje až 60 mm, znatelně menší - jen asi 40 mm.

Brouky chováme ve skupinách s převahou samic, spíše v sušších podmínkách, opak způsobí špatné kladení samic. Larvy jsou kanibalistické, je nutný oddělený chov, nejlépe až do zakuklení. Je pro ně typické poměrně silné ochlupení, takže larva působí špinavě. Pro dosažení velkého rohu, který tvoří i třetinu délky těla, je nutno vydatně přikrmovat, a to nejlépe kravským nebo koňským hnojem. Larva se vyvíjí 5-6 měsíců, poté se kuklí volně v substrátu nebo přilepena ke stěně boxu a na rozdíl od ostatních druhů si tvoří kokon, obvykle výlučně z vlastního trusu. Stádium kukly trvá poměrně dlouho - až 4 měsíce - a vyžaduje velmi suché podmínky; prakticky je nutné nechat substrát úplně vyschnout, a to až do dokončení vývoje brouka. S kokonem nijak nemanipulujeme ani ho neotvíráme - můžeme tím způsobit smrt kukly. 

M. harrisii, samec. Autor: Tomáš Vrána
M. harrisii, samec. Autor: Tomáš Vrána
M. harrisii, samice. Autor: Tomáš Vrána
M. harrisii, samice. Autor: Tomáš Vrána
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky