Goliathus goliatus
rovníková Afrika
Autoři: Josef Chudoba, Martin Plešák
Jedná se o rozšířený druh rodu původem z rovníkové Afriky. Základní forma má bílou hruď s podélnými černými pruhy a sametově hnědé krovky s minimální bílou kresbou. Jsou však známy rozličné barevné varianty, kde bílá barva plošně přesahuje přes hnědou nebo hnědá barva úplně zaniká pod bílou a černou (G. g. albatus, albovariegatus, meleagris, conspersus, quadrimaculatus atd.). Velikost se pohybuje od 50 do 110 mm u samců a 45 až 80 mm u samic, jedná se o největší zlatohlávky vůbec.
Pro kladení Imag použijeme pouze rašelinu o střední vlhkosti, jen tak, aby nekapala voda při stisku. Spodní vrstvu o síle 10-15cm by měla tvořit pevně udusaná vrstva, celkem by mělo být v boxu asi 20-25cm. Pro jeden pár použijeme insektárium nebo box o rozměrech alespoň 30x30x40cm. Larvy a vejce je nutné vybírat alespoň jednou za měsíc, larvy jsou velmi kanibalistické a aktivně se požírají navzájem.
Larvy goliášů je třeba chovat zvlášť, dohromady by se okamžitě sežraly. V L1 si vystačí se substrátem (hrabanka, trouch, flake-soil), ale od L2 ( raději i konec L1) je nutný příkrm bílkovinami.
"Já od L2 držím larvy v čisté rašelině a podávám granule pro koi kapry. Možné je také podávat granule pro kočky, psy, krmivo pro rybičky, gammarusy, jiné larvy atd. Jen je potřeba dávat nahoru na substrát jen tolik, co spotřebují během krátké doby (postupně, jak rostou, potřebují samozřejmě více) a hlídat roztoče. Pokud se objeví roztoči, larvu očistíme štětečkem, vodou, nebo ji necháme den v suchu nebo v suchém substrátu a starý substrát vyměnit za nový."
Vývoj trvá zhruba 7-18 měsíců podle podmínek chovu a rychlosti růstu larev. Ti největší samci mají jako larvy přes 100g. Larvě na celý vývoj postačí 1l nádoba. Doporučuji pevné víko, larvy mají sílu a mohou utéct.
Až larva přestane přijímat potravu a zežloutne (dostává se do "putovní" fáze, kdy často leze na povrchu a hledá vhodné místo k zakuklení), je třeba ji přemístit do většího boxu (3-6l) s jílovitou půdou s možným přídavkem písku. Vlhkost by zde měla být střední. Samozřejmě dáme každou larvu zvlášť. Měla by se do pár dní zakuklit. Doporučuji s kokony manipulovat jen minimálně, žádné vibrace a otáčení s kuklou. V kokonech jsou až půl roku, tak pozor, kokony neotvírat dřív a nechat raději v klidu. Opačným konáním zbytečně riskujeme smrt kukly.
Imaga žijí ve srovnání s jinými druhy zlatohlávků poměrně dlouho - 5-6 měsíců, výjimečně téměř jeden rok. Jsou to aktivní brouci, kteří jsou během dne hodně vidět.