Eudicella tetraspilota

Uganda

Autor: Oto Petřík

Jeden z menších druhů rodu původem z Ugandy, často chybně uváděn v chovech jako Eudicella smithii berthrandi nebo Eudicella euthalia. Podobně jako u E. colmanti i zde se setkáváme s podvojností zbarvení štítu a hlavy; buď tmavě červená, nebo tmavě zelená. Roh má tvar "Y" se špičkami mírně stočenými dovnitř a je vždy červený, se dvěma menšími růžky po stranách. Krovky jsou špinavě nažloutlé až žluté s černý ohraničením a dvěma páry černých skvrn. Spodek těla je podle varianty červený nebo zelený, končetiny jsou však vždy červené. Samec má delší přední končetiny s výrůstky po vnitřní straně - pro lepší přidržení samice při kopulaci. Samice má přední končetiny kratší a opatřené ostrými výrůstky po vnější straně, které jí pomáhají při hrabání. Velikost samců se pohybuje mezi 28-40 mm, u samic méně.

Brouky chováme ve skupinách při pokojové teplotě a střední vlhkosti. Výška substrátu je vhodná kolem 8-15 cm, vhodné je vybavit insektárium větvemi, kůrou či mechem; brouci jsou velmi aktivní a rádi běhají i létají po ubikaci. Přisvěcování není nutné, ale přispívá k větší aktivitě brouků. Dospělci přijímají přezrálé ovoce nebo cukrovou směs, případně i beetle jelly. Žijí kolem 3-5 měsíců a samice nakladou za život kolem 40 vajec.

Larvy nejsou kanibalistické, je však rozumné držet odděleně různé velké larvy. Daří se jim v čisté listové hrabance, na škodu není občasný příkrm mrkví, okurkou, zelím či hnojem. Vyvíjí se 4-6 měsíců, kokon si tvoří volně v substrátu a tráví v něm asi 6 týdnů. Brouk pak ještě setrvává nějaký čas, než začne aktivovat. 

Eudicella tetraspilota, samec. Autor: Tomáš Vrána
Eudicella tetraspilota, samec. Autor: Tomáš Vrána
Eudicella tetraspilota, samice. Autor: Tomáš Vrána
Eudicella tetraspilota, samice. Autor: Tomáš Vrána
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky