Dicronorhina derbyana

Namibie

Dicronorhina derbyana derbyana var. layardi

Autor: Oto Petřík

Středně velký a velmi atraktivně zbarvený zlatohlávek z Namibie. Základní barva je proměnlivá - podle úhlu a osvětlení kolísá od zelené do jasně lesklé červené. Někteří brouci jsou více červení, jiní spíše do zelena. Samice bývají tmavší a zbarvené více do zelena. Přes štít i krovky se táhne bílý pruh kutikuly, který se na krovkách u posledního zadečkového článku - rovněž bílého - stáčí nazpět a končí u vnějšího předního okraje krovek. Samec má nad očima dva malé růžky, bílý svrchní pysk s černým podélným proužkem a výrazný černý roh tvaru "T". Samice je zcela bezrohá. Samec dosahuje velikosti až 55 mm, samice 35-45 mm.

Brouky je dobré chovat ve větších skupinách při pokojové teplotě, vhodné je mírné přisvětlování. Larvy tohoto druhu nejsou kanibalistické a lze je bez problému chovat pohromadě po celý jejich vývoj až do zakuklení. Jsou typické širokým válcovitým tělem, mírným ochlupením a výraznými oranžovými skvrnami po stranách hlavy. Dosahuje hmotnosti před zakuklením až 15 g. Krmíme je listovou hrabankou s příměsí bílého trouchu při střední až vyšší vlhkosti. Kokony je pak lépe držet spíše v suchu. Larva se vyvíjí přibližně 6 měsíců, v kukle tráví brouk přibližně dva měsíce. Dospělci žijí při dobrých podmínkách 3-5 měsíců.

D. derbyana derbyana layardi, samec. Autor: Oto Petřík
D. derbyana derbyana layardi, samec. Autor: Oto Petřík
D. derbyana derbyana layardi, samice. Autor: Oto Petřík
D. derbyana derbyana layardi, samice. Autor: Oto Petřík

Dicronorhina derbyana conradsi

Autor: Oto Petřík

V chovech o něco vzácnější než předchozí poddruh. Základní barva je modrá až modrofialová, pruhy mají oranžový nádech, někdy pruhy mohou částečně chybět. 

Chov je stejný jako u D. d. layardi.
D. derbyana conradsi, samec. Autor: Oto Petřík
D. derbyana conradsi, samec. Autor: Oto Petřík
D. derbyana conradsi, samec. Autor: Oto Petřík
D. derbyana conradsi, samec. Autor: Oto Petřík



Dicronorhina derbyana oberthueri

Autor: Jan Heller

Středně velký velmi atraktivně zbarvený zlatohlávek původem z Keni a Tanzanie. Podle různých úhlů pohledu a svitu světla můžeme vnímat různé odstíny zelené. Základní zbarvení smaragdově zelená až modrá, někteří jedinci mohou mít nafialovělý nádech. Hlava je u samic i samců bílá s černým pruhem uprostřed. Samci se odlišují od samic svým menším rohem do tvaru písmena T. Zespoda má tento druh viditelné bílé skvrny na každém článku. Samci dosahují velikosti od 40 do 55mm, samice jsou znatelně menší, dosahují velikosti od 30 do 45mm.

Brouky je dobré chovat ve skupinách s převahou samic. V zimních měsících jim můžeme přisvětlovat, brouci budou pak aktivnější. Nemusíme jim nijak přitápět, bohatě stačí pokojová teplota. Larvy tohoto druhu nejsou kanibalistické a můžeme je tedy bez problému chovat pohromadě. Larvy jsou velmi podobné ostatním druhům rodu. Jsou typické svým oválným tělem, malou hlavou a jemným ochlupením. Na bocích hlavy jsou viditelné oranžové skvrny. Larvy se živí listovou hrabankou, můžeme přimíchat bílý trouch. Pro chov je ideální střední až vyšší vlhkost. Larva před zakuklením dosahuje váhy 14 až 17g. Poté vytváří kokon, který je vhodné držet spíše středně vlhkém až sušším prostředí. Larva se vyvíjí přibližně 6 měsíců, v kukle tráví brouk přibližně dva měsíce. Dospělci žijí při dobrých podmínkách 3 až 5 měsíců.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky